7 czynników wpływających na jakość męskiego nasienia

Według statystyk nawet co 5. para mierzy się z problemem niepłodności. Jej przyczyny mogą leżeć zarówno po stronie partnerki jak i partnera. W przypadku mężczyzn kluczowe znaczenie dla płodności ma jakość nasienia. Jeśli parametry spermy w badaniu wskazują na spore odchylenia od normy, warto przyjrzeć się m.in. używkom, stylowi życia, diecie, a nawet preferowanym przez mężczyznę strojom.

  1. Przewlekłe, nawracające choroby, a także częste infekcje mogą negatywnie wpływać na jakość spermy. Warto więc zbadać nasienie, ale pamiętać również o regularnych badaniach profilaktycznych, w tym podstawowych badaniach moczu i krwi, aby określić, jakie stany zapalne w organizmie mogą powodować obniżoną jakość nasienia.
  2. Stresujący styl życia to dziś problem wielu osób, jednak nie każdy wiąże jakość nasienia z dużą ilością stresu na co dzień. To błąd! Badania wykazują, że wydłużona ekspozycja na stres może obniżać parametry spermy.
  3. Nieodpowiednia dieta to wróg jakościowego nasienia. Zarówno dieta oparta na niedoborach, w której brakuje witamin, przede wszystkim wit. C i E, selenu i cynku, jak i dieta z nadpodażą kalorii, szczególnie tłuszczy nasyconych i cukrów prostych, będą niekorzystnie wpływać na parametry ejakulatu.
  4. Kwas foliowy to popularny związek, który przyjmują kobiety starające się o dziecko i przyszłe mamy. Jak się okazuje, odpowiednio suplementowany kwas foliowy dobrze działa również na męską płodność i poprawia wyniki nasienia.
  5. Alkohol i nikotyna to nie tylko substancje uzależniające, ale również skutecznie niszczące dobre parametry nasienia. Warto zrezygnować z tych używek, aby jakość spermy była lepsza.
  6. Aktywność fizyczna pozwala utrzymać w dobrej kondycji całe ciało i pozytywnie wpływa na męską płodność.
  7. Niedopasowane, zbyt ciasne ubrania powodują zwiększenie temperatury w jądrach, a w konsekwencji na obniżenie jakości nasienia.

Skontaktuj się z nami.

tel. (42) 640 95 52 
kom. +48 696 00 40 43
rejestracja@apc-analizy.pl
apc@apc-analizy.pl
ul. Sczanieckiej 4, Łódź
pn, wt, śr          –  8.30 – 20.00
czw, pt              – 9.30 – 20.00

Na pobranie krwi dla osób dorosłych zapraszamy:
poniedziałek, wtorek, środa   10:00 – 18:30
czwartek                                     10:00 – 18:30
piątek                                          10:00 – 16:30

Pobrania krwi u dzieci odbywają się w czwartek
w godz. 15.00 – 16.30.

Przed przyjściem na pobranie dziecko powinno wypić min 100-200 ml płynów, aby krew nie była zagęszczona, co pozwoli uniknąć problemów z pobraniem.
Na pobranie trzeba się umówić na konkretny termin telefonicznie albo osobiście (dotyczy dzieci)