Anemia u noworodka – czym może być spowodowana?

Niedokrwistość, określana też jako anemia, występuje nie tylko u dorosłych, lecz także dzieci, w tym niemowląt, dla których jest ona szczególnie niebezpieczna. Jeżeli nie zostanie wykryta w krótkim czasie, może prowadzić do spowolnienia rozwoju układu nerwowego u maluszka. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na takie objawy jak zmniejszenie apetytu i masy ciała pociechy oraz częste infekcje. Co przyczynia się do rozwoju niedokrwistości u dziecka?

Co może powodować anemię u maluszka?

Z anemią u noworodka mamy do czynienia, jeżeli dochodzi u niego do zwiększonego rozpadu krwinek czerwonych, a więc hemolizy. Z kolei to zazwyczaj ma miejsce w wyniku tzw. konfliktu serologicznego, określanego też jako konflikt matczyno-płodowy. Najczęściej występuje on w momencie, gdy maluszek ma grupę krwi Rh(+), a mama — Rh(-), co skutkuje wytwarzaniem przez jej układ immunologiczny przeciwciał niszczących krwinki płodu. U niemowląt może dochodzić również do anemii wywołanej nadmierną utratą krwi, np. po jej częstym pobieraniu. W takim przypadku szczególnie na niedokrwistość narażone są wcześniaki.

Należy również pamiętać, że podobnie jak u dorosłych, u dzieci niedokrwistość może występować w wyniku niedoborów, głównie żelaza. W pierwszych miesiącach życia pociechy spotkamy się też z anemią fizjologiczną, jednak ta jest naturalnym zjawiskiem, którym nie należy się martwić.

Jak diagnozuje się niedokrwistość u noworodka?

Aby móc zdiagnozować anemię u noworodka należy wykonać morfologię krwi, która pozwoli sprawdzić, czy maluch nie ma żadnych niedoborów oraz ocenić, czy u malucha nie występuje choroba hemolityczna. Badanie to może być wykonane m.in. w naszym laboratorium w Łodzi, gdzie pobierana do badań jest zarówno krew od osób dorosłych, jak i dzieci.

Skontaktuj się z nami.

tel. (42) 640 95 52 
kom. +48 696 00 40 43
rejestracja@apc-analizy.pl
apc@apc-analizy.pl
ul. Sczanieckiej 4, Łódź
pn, wt, śr          –  8.30 – 20.00
czw, pt              – 9.30 – 20.00

Na pobranie krwi dla osób dorosłych zapraszamy:
poniedziałek, wtorek, środa   10:00 – 18:30
czwartek                                     10:00 – 18:30
piątek                                          10:00 – 16:30

Pobrania krwi u dzieci odbywają się w czwartek
w godz. 15.00 – 16.30.

Przed przyjściem na pobranie dziecko powinno wypić min 100-200 ml płynów, aby krew nie była zagęszczona, co pozwoli uniknąć problemów z pobraniem.
Na pobranie trzeba się umówić na konkretny termin telefonicznie albo osobiście (dotyczy dzieci)