Częste krwotoki. Możliwe przyczyny problemu

Krwotoki mogą występować u każdej osoby, niezależne od jej płci i wieku. Najczęściej występujące są krwotoki z nosa i pojawiają się one w wyniku uszkodzenia śluzówki. Jest to naturalne zjawisko, które powinno ustąpić samodzielnie. Jednak problem pojawia się w sytuacji, gdy krwawienia pojawiają się zbyt często i ciężko jest je zahamować. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym wpisem, w którym wyjaśniamy, jakie są przyczyny częstych krwawień i jak im zapobiegać.

O czym mogą świadczyć częste krwotoki z nosa?

Krwotoki z nosa są najczęściej wynikiem uszkodzenia błony śluzowej nosa, która jest bardzo cienka i wrażliwa na uszkodzenia. Co więcej, nos jest też mocno wysunięty ponad płaszczyznę twarzy, co sprawia, że jest on podatny na liczne urazy. Krwotoki z nosa są najczęściej niegroźne i powstają w wyniku nieszkodliwych urazów. Mogą też występować podczas infekcji górnych dróg oddechowych i stanów zapalnych zatok przynosowych. Problem pojawia się w sytuacji, gdy krwawienia występują pomimo braku infekcji i uszkodzeń nosa. Przyczyną częstych krwawień mogą być problemy związane z układem krążenia, nadciśnienie tętnicze, czy też niewydolność krążenia. W takiej sytuacji warto zgłosić się laboratorium diagnostycznego, gdzie będzie można wykonać niezbędne badania krwi.

Jak zapobiegać częstym krwawieniom?

Pierwszym krokiem, który należy wykonać podczas występowania częstych krwawień, jest szczegółowa diagnostyka laboratoryjna. Na podstawie wyników badań można rozpoznać problem i podjąć właściwe leczenie. W niektórych przypadkach konieczne może być leczenie chirurgiczne. Co ciekawe, krwawieniom można też zapobiegać samodzielnie. W tym celu należy systematycznie nawilżać śluzówkę nosa i stosować izotoniczny roztwór soli morskiej. Należy jednak pamiętać o tym, aby każde niepokojące krwawienie konsultować z lekarzem i wykonywać badania diagnostyczne.

Skontaktuj się z nami.

tel. (42) 640 95 52 
kom. +48 696 00 40 43
rejestracja@apc-analizy.pl
apc@apc-analizy.pl
ul. Sczanieckiej 4, Łódź
pn, wt, śr          –  8.30 – 20.00
czw, pt              – 9.30 – 20.00

Na pobranie krwi dla osób dorosłych zapraszamy:
poniedziałek, wtorek, środa   10:00 – 18:30
czwartek                                     10:00 – 18:30
piątek                                          10:00 – 16:30

Pobrania krwi u dzieci odbywają się w czwartek
w godz. 15.00 – 16.30.

Przed przyjściem na pobranie dziecko powinno wypić min 100-200 ml płynów, aby krew nie była zagęszczona, co pozwoli uniknąć problemów z pobraniem.
Na pobranie trzeba się umówić na konkretny termin telefonicznie albo osobiście (dotyczy dzieci)