Czy choroby weneryczne mogą wpłynąć na płodność?

Choroby weneryczne mogą być wywołane wirusami, bakteriami, czy grzybami, a do zarażenia dochodzi drogą płciową. Zbyt późno wykryte i nieleczone mogą mieć tragiczne skutki. Dlatego też warto zapobiegać ich powstawaniu i regularnie się badać. Z poniższego wpisu dowiesz się, jak choroby weneryczne wpływają na płodność i jakie schorzenia zalicza się do chorób wenerycznych. Zapraszamy do lektury.

Choroby weneryczne, a płodność

Jedną z najczęściej przenoszonych chorób wenerycznych jest HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Wirus zazwyczaj przyjmuje formę niewielkich brodawek na skórze, które mogą być zarówno łagodne, jak i onkogenne. Co więcej, nieleczona lub zbyt późno wykryta choroba weneryczna może prowadzić do raka szyjki macicy u kobiet i raka prącia u mężczyzn. Kolejnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową są Chlamydia, Rzeżączka, Kiła i opryszczka narządów płciowych. W sytuacji podejrzenia choroby wenerycznej należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który wykona niezbędne badania i zdiagnozuje problem.

Jak zapobiegać pojawianiu się chorób wenerycznych?

Należy pamiętać o tym, że choroby weneryczne są przenoszone drogą płciową. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, aby podczas kontaktu seksualnego zadbać o bezpieczeństwo swoje i partnera. Dobrą decyzją będzie korzystanie z prezerwatyw i unikanie ryzykownego współżycia. Kolejnym krokiem zapobiegawczym jest regularne dbanie o higienę miejsc intymnych. Należy unikać korzystania z toalet publicznych i wspólnych ręczników. Ważne jest też, aby regularnie zgłaszać się do laboratorium diagnostycznego, gdzie można wykonać badania niepłodności, ale też wykonać testy czynnościowe, czy badania genetyczne.

Skontaktuj się z nami.

tel. (42) 640 95 52 
kom. +48 696 00 40 43
rejestracja@apc-analizy.pl
apc@apc-analizy.pl
ul. Sczanieckiej 4, Łódź
pn, wt, śr          –  8.30 – 20.00
czw, pt              – 9.30 – 20.00

Na pobranie krwi dla osób dorosłych zapraszamy:
poniedziałek, wtorek, środa   10:00 – 18:30
czwartek                                     10:00 – 18:30
piątek                                          10:00 – 16:30

Pobrania krwi u dzieci odbywają się w czwartek
w godz. 15.00 – 16.30.

Przed przyjściem na pobranie dziecko powinno wypić min 100-200 ml płynów, aby krew nie była zagęszczona, co pozwoli uniknąć problemów z pobraniem.
Na pobranie trzeba się umówić na konkretny termin telefonicznie albo osobiście (dotyczy dzieci)