Czy test CD57 jest skuteczny w diagnozowaniu boreliozy?

Ukłucie kleszcza budzi w nas lęk, ponieważ wiemy, że może ono być przyczyną zarażenia się poważną chorobą – boreliozą. Schorzenie to jest wywoływane przez bakterie z grupy krętków Borrelia burgdorferi, które są obecne w ślinie lub wymiocinach niektórych kleszczy. Jeżeli kleszcz nie zostanie bardzo szybko zauważony i prawidłowo wyciągnięty ze skóry (mamy na to od 24 do 48 godzin od wkłucia), to istnieje duże ryzyko zarażenia się tą niebezpieczną chorobą. 

Czym dokładnie jest borelioza i jakie są jej objawy?

Borelioza jest nazywana także krętkownicą kleszczową. To niebezpieczna wieloukładowa choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze. Zakażenie odbywa się przez bezpośredni kontakt. Kiedy zakażony kleszcz wszczepia się w skórę swojej ofiary, wprowadza do jego organizmu specjalną substancję znieczulającą. Następnie wraz z jego śliną lub wymiocinami do ludzkiego organizmu przedostają się bakterie wywołujące boreliozę. Na co dzień przebywają one w jelicie środkowym kleszcza, dlatego musi minąć trochę czasu, zanim przedostaną się z jego organizmu do organizmu żywiciela. Zatem im szybciej usuniemy kleszcza, tym mniejsze będzie ryzyko zakażenia.

Łatwo jest przeoczyć pierwsze objawy boreliozy, ponieważ są one często bardzo podobne do objawów innych powszechnie znanych chorób. Pierwszym niepokojącym symptomem, który może świadczyć o rozwoju tej choroby, jest zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia kleszcza. Występuje ono u około 40-60% zakażonych. Przyjmuje najczęściej postać rumienia wędrującego, czyli rozszerza się obwodowo od miejsca wkłucia. Jeżeli zaobserwujemy u siebie lub swojego bliskiego zaczerwienienie skóry przypominające kształtem pierścień, lub owalną plamę, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Częstymi wczesnymi objawami rozwijającej się boreliozy są również: zmęczenie, bóle i zawroty głowy oraz porażenie nerwu twarzowego.

Czym jest test CD57?

W skutecznym leczeniu boreliozy niezwykle istotną rolę odgrywa szybka diagnostyka. Jeżeli bowiem szybko zostanie postawione trafne rozpoznanie, można rozpocząć terapię antybiotykową. Dostępne są różne badania diagnostyczne pozwalające wykryć boreliozę w ciele pacjenta. Jednym z nich jest test CD57. Test ten jest zaliczany do testów pomocniczych. Oznaczana jest w nim subpopulacja limfocytów CD3/CD57, które są charakterystyczne dla tej choroby. Wiemy obecnie, że tylko borelioza obniża miano komórek NK CD57. Dzięki uzyskanym w teście wartościom można więc stwierdzić, jaki jest stopień zakażenia, w jakim stopniu aktywna jest choroba oraz czy po zakończeni leczenia możliwe będzie wystąpienie jej nawrotów. Stosuje się go zarówno w diagnostyce, jak i w dalszym monitorowaniu leczenia seronegatywnej boreliozy, której objawy utrzymują się dłużej niż 1 rok. Test ten wykonywany jest z krwi pacjenta, nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie powinien być wykonywany u dzieci.

Do czego wykorzystuje się test CD57?

Test ten jest wykorzystywany do diagnostyki i podczas terapii boreliozy. Dzięki jego zastosowaniu można skutecznie rozróżnić boreliozę od innych chorób o charakterze przewlekłym, których objawy są podobne (np.: reumatoidalne zapalenie stawów czy stwardnienie rozsiane). Podczas leczenia antybiotykowego test ten pomaga lekarzowi ocenić skuteczność terapii. 

Skontaktuj się z nami.

tel. (42) 640 95 52 
kom. +48 696 00 40 43
rejestracja@apc-analizy.pl
apc@apc-analizy.pl
ul. Sczanieckiej 4, Łódź
pn, wt, śr          –  8.30 – 20.00
czw, pt              – 9.30 – 20.00

Na pobranie krwi dla osób dorosłych zapraszamy:
poniedziałek, wtorek, środa   10:00 – 18:30
czwartek                                     10:00 – 18:30
piątek                                          10:00 – 16:30

Pobrania krwi u dzieci odbywają się w czwartek
w godz. 15.00 – 16.30.

Przed przyjściem na pobranie dziecko powinno wypić min 100-200 ml płynów, aby krew nie była zagęszczona, co pozwoli uniknąć problemów z pobraniem.
Na pobranie trzeba się umówić na konkretny termin telefonicznie albo osobiście (dotyczy dzieci)