Czym jest trombofilia?

Trombofilia wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z jakimikolwiek instrumentami dętymi. To pojęcie związane z chorobami  układu krwionośnego. Konkretnie jest to po prostu inna nazwa na problematyczną przypadłość, jaką jest nadkrzepliwość. I to niezależnie od tego, czy ta ostatnia jest wrodzona, czy też ma charakter nabyty; czy dotyczy żył, czy też tętnic.

Jakie czynniki powodują nadkrzepliwość inaczej zwaną trombofilią? Bezpośrednią przyczyną takich zmian w organizmie człowieka jest zwiększone wytwarzanie trombiny. To oczywista nieprawidłowość hematologiczna, która domaga się reakcji ze strony profesjonalnych medyków. Nie jest to jednak wyłączny powód trombofilli. Znaczenie w rozwoju tego schorzenia ma również upośledzenie tak zwanej fibrynolizy, czyli inaczej rozkładu zakrzepu. Jak widać, przyczyny nadkrzepliwości mogą być więc różnorakie.

Scenariusze rozwoju trombofilii

Nie na wszystkie grupy pacjentów trombofilia oddziałuje jednakowo. W niektórych przypadkach ma ona poważniejszy charakter, innym razem natomiast nie poraża aż tak mocno. Szczególnie należy na nią uważać na przykład wtedy, kiedy dotyczy osób stosujących estrogeny lub będących w ciąży. Powtarzające się niepowodzenia położnicze również mogą prowadzić do tego, żeby skierować daną pacjentkę na badania pod kątem występowania trombofilii.

Obszarami ciała, w których zazwyczaj dochodzi do zakrzepu krwi związanego z trombofilią, są zazwyczaj kończyny dolne. Zakrzepica nie musi jednak poprzestać tylko na tym obszarze. Czasem jest ona w stanie zaatakować również i płuca, a nawet zatoki mózgu. W zależności od przypadku trombofilia jest więc w stanie być mniej lub bardziej poważna.

Żeby przezwyciężyć problemy związane z trombofilią można stosować różnego rodzaju metody. W zależności od przypadku organizmowi dostarcza się te substancje, na które wykazuje on największe zapotrzebowanie. Może być to na przykład specjalny koncentrat albo też świeżo mrożone osocze.

Skontaktuj się z nami.

tel. (42) 640 95 52 
kom. +48 696 00 40 43
rejestracja@apc-analizy.pl
apc@apc-analizy.pl
ul. Sczanieckiej 4, Łódź
pn, wt, śr          –  8.30 – 20.00
czw, pt              – 9.30 – 20.00

Na pobranie krwi dla osób dorosłych zapraszamy:
poniedziałek, wtorek, środa   10:00 – 18:30
czwartek                                     10:00 – 18:30
piątek                                          10:00 – 16:30

Pobrania krwi u dzieci odbywają się w czwartek
w godz. 15.00 – 16.30.

Przed przyjściem na pobranie dziecko powinno wypić min 100-200 ml płynów, aby krew nie była zagęszczona, co pozwoli uniknąć problemów z pobraniem.
Na pobranie trzeba się umówić na konkretny termin telefonicznie albo osobiście (dotyczy dzieci)