Diagnostyka boreliozy i innych chorób odkleszczowych

Informujemy Państwa, iż współpracujemy z doc. Tomaszem Wielkoszyńskim w zakresie diagnostyki boreliozy i chorób odkleszczowych. Pobieramy krew od pacjentów i wysyłamy na badania do ośrodka doc. Wielkoszyńskiego. Pacjenci oddają krew i odbierają wyniki badań w laboratorium APC.

Borelioza – charakterystyka

Krętkowica kleszczowa (borelioza z Lyme, popularnie znana jako borelioza) jest najczęściej występującą chorobą odkleszczową. Wywoływana jest w wyniku zakażenia krętkami z gatunku Borrelia burgdorferi, przenoszonymi przez kleszcze. Im dłużej kleszcz pozostaje wbity w skórę żywiciela, tym większe ryzyko zachorowania. Zakażenie następuje w wyniku kontaktu ze śliną oraz zawartością jelita środkowego kleszcza. Ukłucie pajęczaka jest właściwie niewyczuwalne dla człowieka z powodu znieczulających właściwości jego śliny. W przypadku podejrzenia ukłucia należy jak najszybciej zgłosić się na badanie – ryzyko zakażenia jest niewielkie do 48 godzin od momentu wbicia się kleszcza w skórę, jednak gwałtownie wzrasta po upływie 72 godzin. Nawet jeśli dojdzie do zakażenia, odpowiednio wcześnie wykryta choroba jest w pełni uleczalna przy zastosowaniu terapii antybiotykowej.

Diagnostyka boreliozy i innych chorób odkleszczowych – lista dostępnych badań

Zapraszamy do zapoznania się z listą badań z zakresu diagnostyki boreliozy oferowanych przez laboratorium medyczne APC w Łodzi. Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania dotyczące naszej oferty, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Oznaczenie przeciwciał IgG, IgM – badanie na obecność przeciwciał przeciwko Borrelia burgdorferi. Przeciwciała klasy IgM pojawiają się w krwi po około 3-4 tygodniach od ukąszenia i znikają z niej po 3-4 miesiącach. Przeciwciała klasy IgM są widoczne w krwi dopiero po 6-8 tygodniach, ale utrzymują się w niej znacznie dłużej, przez wiele lat, co pozwala wykryć dawne zakażenie.

Rozbicie kompleksów immunologicznych IgM (ELISA) – bardzo często pierwszy test wykonywany u osób, które mają objawy sugerujące boreliozę. Polega na oznaczeniu przeciwciał IgM skierowanych przeciwko krętkom borrelia w uprzednio pobranej próbce krwi.

Western Blot IgG i IgM – przeprowadzany, jeśli wynik testu ELISA jest dodatni. Polega na oznaczeniu przeciwciał w dwóch klasach – jeśli występują objawy boreliozy, dodatki wynik testu jest wskazaniem do leczenia.

LTT – panel Borrelioza – (LTT-BOR) – test wykonywany w przypadku stwierdzenia nieskuteczności stosowanej dotychczas terapii lub w przypadku ponownej infekcji. Polega na sprawdzeniu limfocytarnej odpowiedzi systemu immunologicznego Pacjenta na antygeny Borelii. Jeśli zostanie podjęta skuteczna terapia, wynik badania LTT po kilku tygodniach od jej rozpoczęcia będzie znacznie niższy lub ujemny.

Ocena odsetka komórek CD3/CD57 – test pomocniczy, w którym oznaczana jest subpopulacja limfocytów CD3/CD57 charakterystycznych dla boreliozy. Test wskazany w diagnostyce oraz monitorowaniu leczenia seronegatywnej boreliozy, która wykazuje objawy dłużej niż 1 rok.

Borrelia burgdorferi – jakościowo TR PCR lub jakościowo i ilościowo TR PCR – dwa rodzaje badań genetycznych. W pierwszym wyznaczana jest obecność kopii genomowego DNA różnych bakterii z rodzaju Borrelia. W drugim oznaczana jest również dokładna ich ilość. 

Panel infekcji odkleszczowych – jakościowo TR PCR (borrelia, bartonella, anaplasma, babesia) – zestaw testów genetycznych pozwalający na stwierdzenie obecności patogenów chorobotwórczych przenoszonych głównie przez kleszcze, ale także inne owady i zwierzęta.

Panel koinfekcji odkleszczowych – jakościowo TR PCR (bartonella, babesia, anaplasma, mycoplasma pneumoniae) – zestaw badań genetycznych mający na celu wykrycie obecności patogenów chorobotwórczych wywołujących choroby odkleszczowe. Wykonywany w celu stwierdzenia zajścia koinfekcji, czyli zarażenia patogenami chorobotwórczymi innymi niż borrelia.

 

Skontaktuj się z nami.

tel. (42) 640 95 52 
kom. +48 696 00 40 43
rejestracja@apc-analizy.pl
apc@apc-analizy.pl
ul. Sczanieckiej 4, Łódź
pn, wt, śr          –  8.30 – 20.00
czw, pt              – 9.30 – 20.00

Na pobranie krwi dla osób dorosłych zapraszamy:
poniedziałek, wtorek, środa   10:00 – 18:30
czwartek                                     10:00 – 18:30
piątek                                          10:00 – 16:30

Pobrania krwi u dzieci odbywają się w czwartek
w godz. 15.00 – 16.30.

Przed przyjściem na pobranie dziecko powinno wypić min 100-200 ml płynów, aby krew nie była zagęszczona, co pozwoli uniknąć problemów z pobraniem.
Na pobranie trzeba się umówić na konkretny termin telefonicznie albo osobiście (dotyczy dzieci)