Diagnostyka niepłodności
Diagnostyka niepłodności to złożony proces, na który składa się wywiad lekarski, badania fizykalne, USG, badania endoskopowe oraz badania laboratoryjne. W laboratorium medycznym APC w Łodzi zajmujemy się ostatnim z tych etapów, oferując naszym Klientom szereg badań diagnostycznych. W naszej ofercie znajdują się różne rodzaje testów z zakresu diagnostyki niepłodności, które pozwalają na wykrycie przeciwciał przeciwplemnikowych zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.
Przeciwciała przeciwplemnikowe (ASA) – charakterystyka
Przeciwciała przeciwplemnikowe występują najczęściej u mężczyzn i kobiet w wieku rozrodczym, a wraz ze starzeniem się odsetek stwierdzonych przeciwciał spada. Ocenia się, że przeciwciała przeciw plemnikom występują u około 10% niepłodnych mężczyzn; mogą być również obecne u chłopców w okresie dojrzewania cierpiących na infekcje układu moczowo-płciowego. W przypadku organizmu kobiecego wytwarzane są alloprzeciwciała przeciw spermie, wpływające na zachwianie procesów zachodzących podczas zapłodnienia, co skutkuje niemożnością naturalnego zajścia w ciążę.
Testy na obecność przeciwciał przeciwplemnikowych
Zapraszamy do zapoznania się z krótką charakterystyką testów na obecność przeciwciał przeciwplemnikowych znajdujących się w naszej ofercie. Jeśli mają Państwo szczegółowe pytania dotyczące oferowanych przez nas badań, prosimy o kontakt.
Test Friberga
Celem testu Friberga jest sprawdzenie obecności przeciwciał przeciwplemnikowych w surowicy, nasieniu i wydzielinie szyjki macicy. Nieprawidłowy wynik świadczy o występowaniu zbyt dużej ilości przeciwciał. Obecność przeciwciał przeciwplemnikowych w surowicy lub nasieniu stwierdzana jest za pomocą immunofluorescencji pośredniej i bezpośredniej – zgodnie z zaleceniami WHO, surowica i nasienie badane są pod względem wszystkich klas immunoglobin.
MAR Test
MAR Test przeprowadzany jest w celu wykrycia na powierzchni plemników przeciwciał przeciwplemnikowych. W zależności od zastosowanego zestawu możliwe jest wykrycie przeciwciał klasy IgG i/lub IgA. Test MAR można stosować w przypadku podejrzenia niepłodności o podłożu immunologicznym (gdy w ogólnym badaniu nasienia wykazano słabą ruchliwość plemników lub ich zlepianie) lub rutynowo u wszystkich pacjentów. MAR Test można wykonać tylko wtedy, gdy w nasieniu wykryto plemniki zdolne do poruszania się. Podczas testu do próbki nasienia dodawane są kuleczki lateksu pokryte przeciwciałami IgA lub IgG oraz mieszanina przeciwciał anty IgA lub anty IgG. Plemniki, na których występują przeciwciała IgA lub IgG, łączą się z kuleczkami – proces ten jest możliwy do zaobserwowania pod mikroskopem. Jeżeli powyżej 50% plemników zostaje związanych z kuleczkami, wynik testu MAR traktuje się jako pozytywny, to znaczy ilość przeciwciał przeciwplemnikowych jest wystarczająco duża, by móc zaburzyć funkcję plemników (przenikanie przez śluz szyjki macicy, zdolność do zapłodnienia).
Kompleksowe badania immunologiczne
– laboratorium w Łodzi
Skontaktuj się z nami.
tel. (42) 640 95 52
kom. +48 696 00 40 43
rejestracja@apc-analizy.pl
apc@apc-analizy.pl
ul. Sczanieckiej 4, Łódź
pn, wt, śr – 8.30 – 20.00
czw, pt – 9.30 – 20.00
Na pobranie krwi dla osób dorosłych zapraszamy:
poniedziałek, wtorek, środa 10:00 – 18:30
czwartek 10:00 – 18:30
piątek 10:00 – 16:30
Pobrania krwi u dzieci odbywają się w czwartek
w godz. 15.00 – 16.30.
Przed przyjściem na pobranie dziecko powinno wypić min 100-200 ml płynów, aby krew nie była zagęszczona, co pozwoli uniknąć problemów z pobraniem.
Na pobranie trzeba się umówić na konkretny termin telefonicznie albo osobiście (dotyczy dzieci)