Jak przygotować dziecko do badania laboratoryjnego?

Badania laboratoryjne są bardzo ważne w profilaktyce i diagnostyce chorób. W większości przypadków są niezbędne do tego, by wykluczyć ewentualne choroby lub podjąć niezbędne leczenie. Niestety dzieci też ich potrzebują, a co zrozumiałe wiążą się one z lękiem i stresem. Z tego powodu ważne jest, by dziecko było na nie odpowiednio przygotowane. Co mogą w tej sprawie zrobić rodzice?

Badania laboratoryjne – oswój z nimi dziecko

To zupełnie zrozumiałe, że dziecko może się obawiać badań laboratoryjnych, a rodzic może być zestresowany na samą myśl, że dziecko przeżyje traumę. Jednak trzeba pamiętać, że najbardziej boimy się tego, czego nie znamy. Ważna jest więc wcześniejsza rozmowa z dzieckiem i wyjaśnienie mu kolejnych etapów zabiegu. Najlepiej, żeby nie była to jedna, a kilka rozmów, aby dziecko mogło oswoić się z tematem. Trzeba też wytłumaczyć mu, po co w ogóle wykonuje się takie badanie oraz że przechodzi je właściwie każde dziecko i dorosły. Pomocne mogą być w tym bajki i książki, które omawiają tę sprawę. Można dziecku pokazać w domu, na przykład jak wygląda pobieranie krwi i pobawić się z nim w odgrywanie scen u lekarza.

Jeżeli badanie laboratoryjne wiąże się z pobraniem krwi, trzeba zadbać o to, by odbyło się na czczo. Wyjątek stanowią niemowlęta i bardzo małe dzieci, u których badanie można wykonać około 3 godziny po lekkim posiłku. Dziecko też musi być odpowiednio nawodnione, dlatego warto na pół godziny przed pobraniem krwi podać mu do picia wodę. Nie należy okłamywać dziecka, że pobranie krwi nie wiąże się z żadnym bólem. Trzeba mu uświadomić, że wiąże się to z pewnym dyskomfortem i wyjaśnić, że jest to tylko chwilowe uczucie. Dzieci mają skłonność do wyolbrzymiania i mogą się na przykład obawiać, że lekarz zabierze im całą krew. Warto więc powiedzieć jaka ilość zostanie pobrana i po co. Badania laboratoryjne mogą również być wykonane z kału lub moczu. W takiej sytuacji należy zaopatrzyć się w specjalnie do tego przeznaczone pojemniki. Można je kupić w każdej aptece. Ważne jest również wybranie lekarza, który jest przyjazny dzieciom i ma doświadczenie w wykonywaniu badań najmłodszym. Na koniec trzeba pamiętać o zachowaniu spokoju. Dziecko wyczuwa zdenerwowanie rodzica i łatwo przejmuje jego emocje.

Skontaktuj się z nami.

tel. (42) 640 95 52 
kom. +48 696 00 40 43
rejestracja@apc-analizy.pl
apc@apc-analizy.pl
ul. Sczanieckiej 4, Łódź
pn, wt, śr          –  8.30 – 20.00
czw, pt              – 9.30 – 20.00

Na pobranie krwi dla osób dorosłych zapraszamy:
poniedziałek, wtorek, środa   10:00 – 18:30
czwartek                                     10:00 – 18:30
piątek                                          10:00 – 16:30

Pobrania krwi u dzieci odbywają się w czwartek
w godz. 15.00 – 16.30.

Przed przyjściem na pobranie dziecko powinno wypić min 100-200 ml płynów, aby krew nie była zagęszczona, co pozwoli uniknąć problemów z pobraniem.
Na pobranie trzeba się umówić na konkretny termin telefonicznie albo osobiście (dotyczy dzieci)