Jak wygląda badanie przeciwciał przeciwplemnikowych?

W przypadku leczenia niepłodności niezwykle ważnym badaniem rozpoznawczym jest badanie przeciwciał przeciwplemnikowych tzw. test ASA. Występowanie ich może dotyczyć jednego lub obojga partnerów. Na czym polega badanie na przeciwciała przeciw plemnikom ASA?

Dlaczego produkowane są przeciwciała przeciwplemnikowe?

Przeciwciała przeciwplemnikowe mogą być wytwarzane zarówno przez ciało kobiety, jak i mężczyzny. Układ odpornościowy identyfikuje plemniki jako zagrożenie i stara się je zneutralizować. Przyczyna ich występowania może wynikać z autoimmunizacyjnego zapalenia jądra, czemu towarzyszy powstawanie przeciwciał przeciwplemnikowych, co w konsekwencji utrudnia zajście w ciążę. Inną przyczyną tworzenia się przeciwciał plemnikowych u mężczyzn wymienia się niedrożność dróg wyprowadzających nasienie, a także przebyte infekcje układu rozrodczego, żylaki powrózka nasiennego, urazy jądra, biopsję jądra, jak również wnętrostwo.

Jak przebiega badanie na przeciwciała przeciwplemnikowe?

Badanie przeciwciał przeciwplemnikowych ASA u kobiet przeprowadzane jest z próbki krwi żylnej pobranej od pacjentki. W celu identyfikacji przeciwciał wykorzystywana jest metoda, tzw. immunofluorescencji pośredniej. Wynik badania dostępny jest po 8 dniach roboczych. W przypadku mężczyzn próbkę pobiera się z nasienia. Ważne jest, aby przed jego przeprowadzeniem powstrzymać się od ejakulacji przez 2 do 5 dni przed badaniem, z jednoczesnym w miarę możliwości, zwiększeniem aktywności seksualne w okresie 7 do 14 dni przed datą pobrania próbki. Preferowane jest pobranie próbki w gabinecie lekarskim. Pacjent dostaje czysty pojemnik i proszony jest o zebranie do niego całej objętości nasienia — uzyskanego drogą masturbacji. Wynik uznaje się za pozytywny, jeśli w testach nasienia powyżej 50 proc. ruchomych plemników łączy się z kuleczkami lateksowymi, a w testach z krwi, zależnie od jego rodzaju, miano przeciwciał przekracza górną granicę wartości referencyjnych.

Skontaktuj się z nami.

tel. (42) 640 95 52 
kom. +48 696 00 40 43
rejestracja@apc-analizy.pl
apc@apc-analizy.pl
ul. Sczanieckiej 4, Łódź
pn, wt, śr          –  8.30 – 20.00
czw, pt              – 9.30 – 20.00

Na pobranie krwi dla osób dorosłych zapraszamy:
poniedziałek, wtorek, środa   10:00 – 18:30
czwartek                                     10:00 – 18:30
piątek                                          10:00 – 16:30

Pobrania krwi u dzieci odbywają się w czwartek
w godz. 15.00 – 16.30.

Przed przyjściem na pobranie dziecko powinno wypić min 100-200 ml płynów, aby krew nie była zagęszczona, co pozwoli uniknąć problemów z pobraniem.
Na pobranie trzeba się umówić na konkretny termin telefonicznie albo osobiście (dotyczy dzieci)