Koinfekcje odkleszczowe – co to takiego?

Koinfekcje odkleszczowe to niebezpieczne infekcje, które występują wraz z borrelią i są przenoszone przez kleszcze. Co ciekawe, kleszcze mogą przenosić różne choroby wirusowe i bakteryjne, które są niebezpieczne dla zdrowia. Ważne jest, aby zapoznać się ze sposobami leczenia koinfekcji odkleszczowych i poznać metody diagnostyki. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym wpisem.

Czym są koinfekcje boreliozy?

Koinfekcje odkleszczowe to różne choroby nabyte razem z boreliozą. Są one przenoszone przez kleszcze wraz z krętkiem lub innymi chorobami współistniejącymi. W przypadku zakażeń odkleszczowych niełatwo jest określić patogen, który wywołuje dominujące objawy. A to za sprawą tego, że borelioza ma różne objawy. Koinfekcje odkleszczowe zacierają obraz kliniczny choroby i utrudniają leczenie. Do najczęściej występujących koinfekcji należy Babeszjoza, Bartonella, Anaplazmoza i Tularemia. Niezwykle ważne jest, aby w przypadku podejrzenia koinfekcji jak najszybciej zgłosić się do sprawdzonego laboratorium w celu wykonania niezbędnych badań diagnostycznych.

Na czym polega szczegółowa diagnostyka boreliozy?

Diagnostyka boreliozy polega na wykonaniu specjalistycznych badań, które pozwolą wykryć patogeny chorobowe. Jednym z badań jest oznaczenie przeciwciał Borelli IgM i IgG, które dają możliwość wykrycia zakażenia. Kolejnym badaniem diagnostycznym jest ocena odsetka komórek CD3/CD57. Jest to test pomocniczy wskazany w diagnostyce i monitorowaniu leczenia seronegatywnej boreliozy, której objawy występują dłużej niż rok. Podczas badań diagnostycznych można też wykonać panel koinfekcji odkleszczowych TR PCR, czyli zestaw badań  genetycznych, które mają na celu wykrycie patogenów chorobotwórczych.

Skontaktuj się z nami.

kom. +48 696 00 40 43
rejestracja@apc-analizy.pl
apc@apc-analizy.pl
ul. Sczanieckiej 4, Łódź
poniedziałek -piątek                 8:30 – 20.00

Na pobranie krwi dla osób dorosłych zapraszamy:

poniedziałek – czwartek           10:00 – 18:30
piątek                                        10:00 – 16:30

Pobrania krwi u dzieci odbywają się w czwartek
w godz. 15.00 – 16.30.

Przed przyjściem na pobranie dziecko powinno wypić min 100-200 ml płynów, aby krew nie była zagęszczona, co pozwoli uniknąć problemów z pobraniem.
Na pobranie trzeba się umówić na konkretny termin telefonicznie albo osobiście (dotyczy dzieci)