Kto jest szczególnie narażony na choroby zakrzepowe?

Schorzenia zakrzepowe mogą rozwijać się podstępnie, bez większych objawów u pacjenta. Mimo to, nieleczone choroby zakrzepowe mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

  1. Osoby z nadwagą i otyłością. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała jest niezbędne w profilaktyce chorób zakrzepowych. Błędy dietetyczne i spożywanie nadmiernej liczby kalorii może zwiększać ryzyko wystąpienia zatorów w żyłach. Często osoby z nadmierną masą ciała nie dbają dostatecznie o odpowiednią ilość aktywności fizycznej, co również sprzyja rozwojowi chorób zakrzepowych.
  2. Osoby prowadzące siedzący tryb życia lub wykonujące pracę wymagającą wielogodzinnego siedzenia (np. kierowcy i pracownicy biurowi). Do powstania zakrzepów dochodzi najczęściej w naczyniach krwionośnych łydek, dlatego nadmiar pracy siedzącej i długotrwale przyjmowana jedna pozycja jest niezalecana. Również osoby mało mobilne, spędzające dużo czasu np. przed telewizorem, powinny wdrożyć regularne spacery, aby zadbać o profilaktykę chorób zakrzepowych. W pracy siedzącej warto przerwy spędzać aktywnie – spacerując w miarę możliwości nawet przez kilka minut i na krótkich dystansach.
  3. Kobiety w ciąży. Choroby zakrzepowe coraz częściej pojawiają się u pań spodziewających się dziecka. Przyczyną schorzeń w tym okresie są hormony produkowane przez łożysko, które oddziałują na żyły, a także ucisk macicy na naczynia krwionośne.
  4. Osoby leżące, przechodzące rekonwalescencję po zabiegach lub operacjach. Brak aktywności fizycznej przy długotrwałym leczeniu szpitalnym lub domowym, a także ucisk na naczynia krwionośne bez częstej zmiany pozycji ciała to również czynniki ryzyka w chorobie zakrzepowej.

Warto więc regularnie wykonywać badania USG naczyń krwionośnych i oznaczać parametry krzepnięcia krwi, szczególnie jeśli znajdujemy się w grupach narażonych na rozwój schorzeń zakrzepowo-zatorowych.

Skontaktuj się z nami.

tel. (42) 640 95 52 
kom. +48 696 00 40 43
rejestracja@apc-analizy.pl
apc@apc-analizy.pl
ul. Sczanieckiej 4, Łódź
pn, wt, śr          –  8.30 – 20.00
czw, pt              – 9.30 – 20.00

Na pobranie krwi dla osób dorosłych zapraszamy:
poniedziałek, wtorek, środa   10:00 – 18:30
czwartek                                     10:00 – 18:30
piątek                                          10:00 – 16:30

Pobrania krwi u dzieci odbywają się w czwartek
w godz. 15.00 – 16.30.

Przed przyjściem na pobranie dziecko powinno wypić min 100-200 ml płynów, aby krew nie była zagęszczona, co pozwoli uniknąć problemów z pobraniem.
Na pobranie trzeba się umówić na konkretny termin telefonicznie albo osobiście (dotyczy dzieci)