Masa ciała a niepłodność

Niepłodność to przypadłość, która dotyka coraz większą liczbę osób – zarówno kobiet jak i mężczyzn. Nieprawidłowy styl życia, stres, ale przede wszystkim nieprawidłowa masa ciała to jedne z wielu przyczyn niemożności zajścia w ciążę. Prawidłowa masa ciała to większa szansa nie tylko na prawidłowe poczęcie, ale przede wszystkim mniejsze ryzyko powikłań i łatwiejszy poród.

Przyczyny problemów z płodnością

Rozwój cywilizacji wpłynął korzystnie na wiele dziedzin naszego życia, ale jak wskazują liczne publikacje medycznie, stał się przyczyną niepłodności u przedstawicieli obu płci. Tkanka tłuszczowa jest rezerwuarem energii, ale też narzędziem odpowiadającym za wydzielanie różnego rodzaju hormonów. Otyłość z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia chorób takich jak cukrzyca, zapalenie kości i stawów, chorób układu krążenia oraz negatywnie wpływa na płodność szczególnie u kobiet. W skrajnych przypadkach może prowadzić również do niepełnosprawności, a w konsekwencji wykluczenia społecznego.

Diagnostyka niepłodności

Problem niepłodności dotyczy obu płci, a przyczyny mogą wynikać z wielu różnych czynników.  W przypadku niemożności zajścia w ciążę, para powinna poddać się badaniom diagnostycznym niepłodności, które umożliwią identyfikację przyczyn problemów z poczęciem oraz wskażą metody leczenia. W przypadku osób z nadwagą pierwszym krokiem będzie redukcja masy ciała. Działania zmierzające do zrzucenia zbędnych kilogramów poprawią gospodarkę hormonalną i pomogą przywrócić prawidłowe cykle owulacyjne. Ponadto właściwa masa ciała u kobiety to także mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań w ciąży oraz połogu. U mężczyzn reedukacja zbędnej masy ciała poprawi nie tylko gospodarkę hormonalną organizmu, ale także wpłynie na cofnięcie zaburzeń erekcji. Warto pamiętać, że odchudzanie powinno odbywać się pod okiem specjalisty – dietetyka, który dobierze właściwą dietę oraz będzie kontrolować masę ciała i zachodzące w nim procesy regeneracyjne.

Skontaktuj się z nami.

tel. (42) 640 95 52 
kom. +48 696 00 40 43
rejestracja@apc-analizy.pl
apc@apc-analizy.pl
ul. Sczanieckiej 4, Łódź
pn, wt, śr          –  8.30 – 20.00
czw, pt              – 9.30 – 20.00

Na pobranie krwi dla osób dorosłych zapraszamy:
poniedziałek, wtorek, środa   10:00 – 18:30
czwartek                                     10:00 – 18:30
piątek                                          10:00 – 16:30

Pobrania krwi u dzieci odbywają się w czwartek
w godz. 15.00 – 16.30.

Przed przyjściem na pobranie dziecko powinno wypić min 100-200 ml płynów, aby krew nie była zagęszczona, co pozwoli uniknąć problemów z pobraniem.
Na pobranie trzeba się umówić na konkretny termin telefonicznie albo osobiście (dotyczy dzieci)