Na czym polega test Friberga?

Diagnostyka niepłodności jest złożonym procesem, prowadzącym do znalezienia podstaw tego problemu. Badania laboratoryjne są jednym z ich etapów – diagnostyka obejmuje różne rodzaje testów niepłodności. Jednym z nich jest test Friberga. Czym jest dokładnie i w jaki sposób się go wykonuje?

Test Friberga

Jest to jeden z elementów diagnostyki laboratoryjnej, przeprowadzanej przy badaniu niepłodności zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Celem wykonania testu Friberga jest sprawdzenie, czy w męskim nasieniu lub kobiecej wydzielinie szyjki macicy są obecne przeciwciała przeciwplemnikowe. Test ten wykonuje się w laboratorium, po wcześniejszym pobraniu próbek.

Nieprawidłowy wynik testu Friberga świadczy o występowaniu w badanym materiale zbyt dużej ilości przeciwciał. Na tej podstawie lekarz może postawić diagnozę i kontynuować leczenie niepłodności, zalecając odpowiednią terapię.

Skutki nieprawidłowego wyniku testu Friberga

Męskie nasienie bada się za pomocą immunofluorescencji bezpośredniej, zgodnie z zaleceniami WHO. Sprawdza się je pod względem wszystkich klas immunoglobin. Obecność za dużej ilości przeciwciał w męskiej plazmie nasiennej powoduje zaburzenia prawidłowego ruchu plemników, co skutkuje problemami z ich dotarciem do komórki jajowej.

Natomiast jeśli zbyt duża ilość przeciwciał znajduje się w wydzielinie szyjki macicy kobiety, skutkuje to niwelowaniem wprowadzonych do niej plemników i utrudnianiem zapłodnienia komórki jajowej.

Przeciwciała przeciwplemnikowe (ASA) – odpowiednik testu Friberga

Test Asa można określić „odpowiednikiem” testu Friberga. Jest to badanie polegające na oznaczaniu przeciwciał przeciw plemnikowych w surowicy krwi, zarówno u kobiety, jak i mężczyzny. Szacuje się, że przeciwciała przeciw plemnikom występuje u ok. 10% niepłodnych mężczyzn, a mogą być także obecne u dojrzewających chłopców, cierpiących na infekcje układu moczowo-płciowego.

Wykonany test ASA, wskazujący na występowanie przeciwciał przeciwplemnikowych w krwi kobiety pozwala na uzyskanie odpowiedzi co wpływa na problemy z zajściem w ciążę. Organizm kobiety w takim przypadku wytwarza alloprzeciwciała przeciw męskiej spermie, które powodują zachwianie równowagi procesu zapłodnienia.

Zarówno test Friberga, jak i test na przeciwciała plemnikowe (ASA) są ważne w diagnostyce bezpłodności. Pozwalają na odnalezienie problemu i dalszą walkę o wymarzoną ciążę.

Skontaktuj się z nami.

tel. (42) 640 95 52 
kom. +48 696 00 40 43
rejestracja@apc-analizy.pl
apc@apc-analizy.pl
ul. Sczanieckiej 4, Łódź
pn, wt, śr          –  8.30 – 20.00
czw, pt              – 9.30 – 20.00

Na pobranie krwi dla osób dorosłych zapraszamy:
poniedziałek, wtorek, środa   10:00 – 18:30
czwartek                                     10:00 – 18:30
piątek                                          10:00 – 16:30

Pobrania krwi u dzieci odbywają się w czwartek
w godz. 15.00 – 16.30.

Przed przyjściem na pobranie dziecko powinno wypić min 100-200 ml płynów, aby krew nie była zagęszczona, co pozwoli uniknąć problemów z pobraniem.
Na pobranie trzeba się umówić na konkretny termin telefonicznie albo osobiście (dotyczy dzieci)