Na czym polega test MAR?

Test MAR jest stosowany do wykrywania przeciwciał przeciwplemnikowych w nasieniu. Test ten jest najczęściej wykonywany u pacjentów, którzy podejrzewają niepłodność, ale też u osób, które chcą sprawdzić jakość swojego nasienia. Na czym dokładnie polega test na obecność przeciwciał przeciwplemnikowych? Kiedy powinno się go wykonać? Na te pytania odpowiadamy w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury.

Jak wygląda przeprowadzanie testu MAR?

Test MAR to badanie wykorzystywane w diagnostyce niepłodności i służy ono do wykrywania przeciwciał przeciwplemnikowych na powierzchni plemników. Test MAR najczęściej stosuje się w przypadku podejrzenia niepłodności o podłożu immunologicznym. Podczas wykonywania badania do próbki nasienia dodawane są kuleczki lateksu pokryte przeciwciałami IgA i IgG oraz mieszanina przeciwciał anty IgA lub anty IgG. Plemniki, na których są obecne przeciwciała IgA i IgG łączą się z kuleczkami, a cały proces można dokładnie zaobserwować pod mikroskopem. W przypadku, gdy ponad połowa plemników wiąże się z kuleczkami lateksu, wynik testu jest określany, jako pozytywny. Oznacza to, że ilość przeciwciał przeciwplemnikowych jest odpowiednio duża, aby zaburzać funkcję plemników.

Kiedy warto wykonać test MAR?

Test MAR stosuje się w przypadku podejrzenia niepłodności i podłożu immunologicznym u mężczyzny. Badanie na obecność przeciwciał przeciwplemnikowych najczęściej jest zalecane, gdy w ogólnym badaniu nasienia wykazano słabą ruchliwość plemników lub ich zlepianie. Test MAR można również przeprowadzać rutynowo u wszystkich pacjentów. Dzięki systematycznemu wykonywaniu testu MAR można wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Skontaktuj się z nami.

tel. (42) 640 95 52 
kom. +48 696 00 40 43
rejestracja@apc-analizy.pl
apc@apc-analizy.pl
ul. Sczanieckiej 4, Łódź
pn, wt, śr          –  8.30 – 20.00
czw, pt              – 9.30 – 20.00

Na pobranie krwi dla osób dorosłych zapraszamy:
poniedziałek, wtorek, środa   10:00 – 18:30
czwartek                                     10:00 – 18:30
piątek                                          10:00 – 16:30

Pobrania krwi u dzieci odbywają się w czwartek
w godz. 15.00 – 16.30.

Przed przyjściem na pobranie dziecko powinno wypić min 100-200 ml płynów, aby krew nie była zagęszczona, co pozwoli uniknąć problemów z pobraniem.
Na pobranie trzeba się umówić na konkretny termin telefonicznie albo osobiście (dotyczy dzieci)