Niedobory białka S lub C – jak sobie z nimi radzić?
Białko odgrywa ważną rolę w organizmie każdego człowieka. Stanowi budulec zębów, kości, skóry, ale jest też niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i nerwowego. Niedobór białka może powodować negatywne skutki zdrowotne, w tym problemy z prawidłowym procesem krzepnięcia krwi. Podpowiadamy, jak sobie radzić w przypadku, kiedy w organizmie zabraknie białka S lub C.
Czym jest białko S i C?
Białko S to białko osocza uzależnione od występowania witaminy K w organizmie. Produkowane jest głównie w wątrobie. W osoczu występuje w dwóch formach – związanej niekonwencjonalnie z białkiem wiążącym oraz w formie wolnej, niezwiązanej. Wolne białko S spełnia ważną funkcję zakrzepową. Odpowiada za hamowanie procesu krzepnięcia krwi. Dziedziczne lub nabyte niedobory tego białka wpływają na zwiększone ryzyko zatorowości żylnej. Białko C, podobnie jak białko S występuje we krwi i odpowiada za hamowanie procesu krzepnięcia krwi. Wytwarzane jest w wątrobie przy udziale witaminy K. Jego niedobór może prowadzić do zakrzepicy.
Badania diagnostyczne białka
Białka S i C są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W celu określenia ich obecności, szczególnie u osób po leczeniu nowotworowym, noworodków, czy u pacjentów z podejrzeniem trombofilii z powodu dziedziczenia, wykonuje się badania diagnostyczne. Dzięki nim możliwa jest ocena aktywności wolnego białka S. Oznaczenie aktywności białka C stosuje się w diagnostyce nadkrzepliwości, co pozwala określić przyczyny wystąpienia dolegliwości.
Leczenie niedoborów białka C i S
Na podstawie badań diagnostycznych można określić stopień niedoboru białka S oraz C w organizmie, oraz występowanie nadmiernej krzepliwości krwi. Powstawanie skrzepów krwi może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego w przypadku stwierdzenia niedoboru białak S lub C zaleca się wdrożenie leczenia polegającego na podawaniu zastrzyków, lub doustnych tabletek. Ich dawkowanie określa lekarz podczas wizyty kontrolnej.
Kompleksowe badania immunologiczne
– laboratorium w Łodzi
Skontaktuj się z nami.
tel. (42) 640 95 52
kom. +48 696 00 40 43
rejestracja@apc-analizy.pl
apc@apc-analizy.pl
ul. Sczanieckiej 4, Łódź
pn, wt, śr – 8.30 – 20.00
czw, pt – 9.30 – 20.00
Na pobranie krwi dla osób dorosłych zapraszamy:
poniedziałek, wtorek, środa 10:00 – 18:30
czwartek 10:00 – 18:30
piątek 10:00 – 16:30
Pobrania krwi u dzieci odbywają się w czwartek
w godz. 15.00 – 16.30.
Przed przyjściem na pobranie dziecko powinno wypić min 100-200 ml płynów, aby krew nie była zagęszczona, co pozwoli uniknąć problemów z pobraniem.
Na pobranie trzeba się umówić na konkretny termin telefonicznie albo osobiście (dotyczy dzieci)