Rodzaje autoprzeciwciał i sposoby ich diagnozowania
Autoprzeciwciała to komórki białkowe generowane przez układ immunologiczny w momencie, gdy organizm nie potrafi odróżnić własnych antygenów od obcych. W takiej sytuacji układ odpornościowy zaczyna atakować własne zdrowe komórki, powodując ich uszkodzenia. To z kolei prowadzi do powstawania stanów zapalnych i w rezultacie do chorób autoimmunologicznych. Sprawdź, jakie są rodzaje autoprzeciwciał i jak je zdiagnozować.
Jakie są rodzaje autoprzeciwciał?
W momencie, gdy organizm zacznie produkować autoprzeciwciała, jego zdrowe komórki i tkanki zostają zaatakowane. Jednymi z najpowszechniejszych autoprzeciwciał są autoprzeciwciała przeciwjądrowe ANA. Pozytywny wynik ANA może wskazywać na obecność chorób autoimmunologicznych, ale też nawykowych poronień. Kolejnymi autoprzeciwciałami są ANCA, czyli autoprzeciwciała przeciwneutrofilowe, które mają znaczenie w przewlekłych chorobach zapalenia jelit. Wyróżnić można też autoprzeciwciała AMA, czyli przeciwmitochondrialne, które są obecne przy zapaleniu wątroby. Ponadto można wskazać autoprzeciwciała, takie jak:
- ASMA,
- ASA,
- ACA,
- ATA,
- AOA/AZPA,
- APA,
- APL,
- LCT,
- RF.
Jak można zdiagnozować autoprzeciwciała?
Osoba zmagająca się z chorobą autoimmunologiczną może produkować więcej niż tylko jeden rodzaj autoprzeciwciał. Dlatego też warto wykonać specjalne badania laboratoryjne, które mogą wykryć każdy rodzaj autoprzeciwciał. Pierwszym etapem badania jest badanie fizykalne wykonywane przez lekarza. Następnie na podstawie konkretnych objawów występujących u pacjenta lekarz może zlecić dalsze badania, takie jak panel alergologiczny, badania radiologiczne i inne badania obrazowe. Możliwe jest też wykonanie biopsji w celu znalezienia nieprawidłowości w obrębie tkanek.
Kompleksowe badania immunologiczne
– laboratorium w Łodzi
Skontaktuj się z nami.
tel. (42) 640 95 52
kom. +48 696 00 40 43
rejestracja@apc-analizy.pl
apc@apc-analizy.pl
ul. Sczanieckiej 4, Łódź
pn, wt, śr – 8.30 – 20.00
czw, pt – 9.30 – 20.00
Na pobranie krwi dla osób dorosłych zapraszamy:
poniedziałek, wtorek, środa 10:00 – 18:30
czwartek 10:00 – 18:30
piątek 10:00 – 16:30
Pobrania krwi u dzieci odbywają się w czwartek
w godz. 15.00 – 16.30.
Przed przyjściem na pobranie dziecko powinno wypić min 100-200 ml płynów, aby krew nie była zagęszczona, co pozwoli uniknąć problemów z pobraniem.
Na pobranie trzeba się umówić na konkretny termin telefonicznie albo osobiście (dotyczy dzieci)