Stres a niepłodność. Fakty i mity

Poczęcie dziecka to marzenie wielu par. Niestety, wiele z nich ma obecnie z tym problem, na co nierzadko mają wpływ warunki środowiskowe, w których żyjemy. Zdarza się, że głównym winowajcą jest stres. Jak może one wpływać na płodność u kobiet, a jak — u mężczyzn? Jakie badania należy wykonać, aby stwierdzić, czy wyłącznie nasz tryb życia wpływa na problemy związane z poczęciem dziecka?

Jak stres wpływa na niepłodność?

Długotrwały, chroniczny stres może mieć negatywny wpływ na naszą płodność. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, u których nerwy prowadzą do obniżenia jakości, a nawet ilości spermy. Oprócz tego badania wykazały, że znajdujące się w niej plemniki są mniej ruchliwe, co także utrudnia zapłodnienie. U kobiet stres może z kolei negatywnie oddziaływać na gospodarkę hormonalną, wpływając m.in. na pracę przysadki mózgowej, odpowiedzialnej za produkcję prolaktyny, a także zmniejszając ilość progesteronu, odgrywającego istotną rolę w procesie zajścia w ciąże.

Należy również pamiętać, że stres oddziałuje na nasze samopoczucie, więc faktem jest, że nierzadko utrudnia on zbliżenia pomiędzy partnerami. Do mitów należy jednak zaliczyć to, że nie można z nim walczyć — odpowiednie techniki relaksu oraz wygospodarowanie czasu na odpoczynek, pozwolą zmniejszyć stres, a co za tym idzie, związane z nim dolegliwości.

Czy można leczyć niepłodność?

Problemy z poczęciem dziecka niestety nie zawsze są związane wyłącznie ze stresem. Aby poznać ich podłoże, trzeba wykonać badanie niepłodności. W Łodzi tego rodzaju analizami zajmuje się m.in. laboratorium APC. Po otrzymaniu wyników dotyczących zdrowia zarówno kobiety, jak i mężczyzny, można ustalić przyczynę problemów, a co za tym idzie, zaplanować leczenie zapewniające oczekiwane rezultaty.

Skontaktuj się z nami.

kom. +48 696 00 40 43
rejestracja@apc-analizy.pl
apc@apc-analizy.pl
ul. Sczanieckiej 4, Łódź
poniedziałek -piątek                 8:30 – 20.00

Na pobranie krwi dla osób dorosłych zapraszamy:

poniedziałek – czwartek           10:00 – 18:30
piątek                                        10:00 – 16:30

Pobrania krwi u dzieci odbywają się w czwartek
w godz. 15.00 – 16.30.

Przed przyjściem na pobranie dziecko powinno wypić min 100-200 ml płynów, aby krew nie była zagęszczona, co pozwoli uniknąć problemów z pobraniem.
Na pobranie trzeba się umówić na konkretny termin telefonicznie albo osobiście (dotyczy dzieci)