Zaburzenia krzepliwości krwi – z czego mogą wynikać?

Zaburzenia krzepliwości krwi to dolegliwość, która może mieć podłoże genetyczne lub nabyte poprzez przebyte choroby szczególnie nowotworowe. Zaburzenia mogą mieć postać powikłań zakrzepowych charakteryzujących się skłonnością do tworzenia zakrzepów lub postać skazy krwotocznej. Ta ostatnia przejawia się długotrwałymi i obfitymi krwawieniami z nosa, rany, czy podczas menstruacji.

Rodzaje zaburzeń krzepliwości krwi

W medycynie definiuje się kilka rodzajów zaburzeń krzepliwości krwi, czyli przedłużających się samoistnych krwawień. Zalicza się dni nich skazy krwotoczne naczyniowe, skazy krwotoczne osoczowe, skazy krwotoczne płytkowe i skazy zakrzepowo-zatorowe. Wymienione zaburzenia mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia można ocenić, wykonując specjalistyczne badania. Badania zalecane są osobą, które przebyły zakrzepicę, a w niektórych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie badań bliskim członkom rodziny pacjentów z zaburzeniami krzepliwości krwi.

Przyczyny zaburzeń krzepliwości krwi

Zaburzenia krzepliwości krwi mogą mieć swoje podłoże szczególnie w przebytych chorobach nowotworowych, chorobach układu krążenia, trzustki lub wątroby. Skazy zakrzepowo-zatorowe, które są odmianą zaburzeń krzepliwości, z kolei mogą być spowodowane powikłaniami ciąży oraz porodu, przebytych zakażeń, a czasem nawet ukąszeń niektórych gatunków węży.

Objawy zaburzeń krzepliwości krwi

W zależności od rodzaju dolegliwości można zauważyć takie objawy, jak wykwity lub wybroczyny na skórze i błonach śluzowych, krwawienie z dziąseł, nosa, dróg moczowych, przedłużające się miesiączki, czy łatwe siniaczenie. W przypadku zaobserwowania u siebie takich objawów, warto skonsultować się z lekarzem oraz wykonać stosowne badania.

Skontaktuj się z nami.

kom. +48 696 00 40 43
rejestracja@apc-analizy.pl
apc@apc-analizy.pl
ul. Sczanieckiej 4, Łódź
poniedziałek -piątek                 8:30 – 20.00

Na pobranie krwi dla osób dorosłych zapraszamy:

poniedziałek – czwartek           10:00 – 18:30
piątek                                        10:00 – 16:30

Pobrania krwi u dzieci odbywają się w czwartek
w godz. 15.00 – 16.30.

Przed przyjściem na pobranie dziecko powinno wypić min 100-200 ml płynów, aby krew nie była zagęszczona, co pozwoli uniknąć problemów z pobraniem.
Na pobranie trzeba się umówić na konkretny termin telefonicznie albo osobiście (dotyczy dzieci)