Zespół antyfosfolipidowy. Przyczyny, objawy, leczenie

Układ immunologiczny pełni w organizmie każdego człowieka niezwykle ważną rolę. Dzięki niemu możliwe staje się rozpoznanie, a później również usunięcie zagrożeń dla naszego zdrowia. Niestety, zdarza się, że u niektórych osób nie działa on prawidłowo, a przez to atakuje nasze tkanki oraz narządy. Z takimi problemami jest związany zespół antyfosfolipidowy. Jakie są jego objawy? Czy można go leczyć?

Jak objawia się zespół antyfosfolipidowy i co zazwyczaj jest jego przyczyną?

Tak jak zostało wspomniane, zespół antyfosfolipidowy to przykład choroby autoimmunologicznej. Jego przyczyny nie zostały jednak do tej pory poznane, choć mówi się najczęściej, że wiąże się on z genetycznymi predyspozycjami pacjentów, u których choroba jest przekazywana w rodzinie. Niekiedy do tego schorzenia prowadzić może stosowanie antykoncepcji hormonalnej i palenie papierosów.

Głównym objawem tej przypadłości jest powstawanie zakrzepów w kończynach. Oprócz tego możemy mieć do czynienia z zatorowością płucną, której symptomy to m.in. plucie krwią i duszności. Oprócz tego osoby dotknięte zespołem antyfosfolipidowym nierzadko cierpią na silne migreny, nagle pojawiające się problemy ze słuchem oraz wzrokiem, trudności z zapamiętywaniem czy ataki padaczki. U kobiet opisywane schorzenie może również skutkować problemami z donoszeniem ciąży, ze względu na niewłaściwy przepływ krwi przez łożysko.

Jak przebiega leczenie zespołu antyfosfolipidowego?

Jeżeli borykamy się z trudnościami w ciąży lub zauważamy u siebie inne wymienione symptomy, należy sprawdzić, czy nie jest to zespół antyfosfolipidowy. W Łodzi przeprowadzaniem takich badań zajmuje się m.in. laboratorium diagnostyczne APC. Poznanie, czym spowodowane są określone objawy, umożliwia wprowadzenie leczenia, również w przypadku poronień.

Skontaktuj się z nami.

kom. +48 696 00 40 43
rejestracja@apc-analizy.pl
apc@apc-analizy.pl
ul. Sczanieckiej 4, Łódź
poniedziałek -piątek                 8:30 – 20.00

Na pobranie krwi dla osób dorosłych zapraszamy:

poniedziałek – czwartek           10:00 – 18:30
piątek                                        10:00 – 16:30

Pobrania krwi u dzieci odbywają się w czwartek
w godz. 15.00 – 16.30.

Przed przyjściem na pobranie dziecko powinno wypić min 100-200 ml płynów, aby krew nie była zagęszczona, co pozwoli uniknąć problemów z pobraniem.
Na pobranie trzeba się umówić na konkretny termin telefonicznie albo osobiście (dotyczy dzieci)