Badanie ANA1 na obecność przeciwciał przeciwjądrowych

W ofercie naszych badań autoimmunologicznych znajdują się również badania ANA1 na obecność przeciwciał przeciwjądrowych. Ich wykonanie zleca się w przypadku podejrzeń zachorowania na:
• tocznia,
• choroby autoimmunologiczne,
• choroby reumatologiczne.
Tego typu badania wykorzystywane są również podczas diagnozowania kolagenozy. Przeciwciała przeciwjądrowe ANA zwykle narastają w organizmie człowieka w przebiegu wielu chorób autoimmunologicznych. Ich działanie jest skierowane przeciwko antygenom zlokalizowanym w obrębie jądra komórkowego, stąd ich nazwa. Ich obecność sprawia, że organizm atakuje własne, zdrowe komórki, co prowadzi do powstawania rozmaitych schorzeń i dolegliwości. Dlatego wskazaniem do przeprowadzenia badania, mającego na celu określenie ich występowania, jest podejrzenie wymienionych wyżej chorób.

Jak wygląda badanie ANA1?

Badanie na przeciwciała przeciwjądrowe ANA1 rozpoczyna się od pobrania krwi od pacjenta. Nie ma konieczności pobierania próbki na czczo. Na jej podstawie, przy wykorzystaniu nowoczesnych technik fluorescencyjnych, wykrywa się obecność przeciwciał w komórkach.
Warto wiedzieć, że badanie ANA1 na antygeny jądrowe wykorzystuje się wyłącznie w celu określenia obecności przeciwciał w komórkach. Jeżeli wynik jest pozytywny, to konieczne jest wykonanie badań ANA2 lub ANA3, które pozwalają określić ich konkretny typ oraz miano. Kolejno wskazane są konsultacje lekarskie pozwalające rozpoznać chorobą, na jaką cierpi pacjent. Pełnej diagnozy dokonuje się również na podstawie innych badań diagnostycznych oraz obrazu klinicznego chorego. Dopiero trafna diagnoza umożliwia podjęcie skutecznego leczenia, dlatego ten etap jest tak ważny.
W celu uzyskania szczegółowych informacji lub umówienia terminu badania zapraszamy do kontaktu z naszą placówką.

Skontaktuj się z nami.

tel. (42) 640 95 52 
kom. +48 696 00 40 43
rejestracja@apc-analizy.pl
apc@apc-analizy.pl
ul. Sczanieckiej 4, Łódź
pn, wt, śr          –  8.30 – 20.00
czw, pt              – 9.30 – 20.00

Na pobranie krwi dla osób dorosłych zapraszamy:
poniedziałek, wtorek, środa   10:00 – 18:30
czwartek                                     10:00 – 18:30
piątek                                          10:00 – 16:30

Pobrania krwi u dzieci odbywają się w czwartek
w godz. 15.00 – 16.30.

Przed przyjściem na pobranie dziecko powinno wypić min 100-200 ml płynów, aby krew nie była zagęszczona, co pozwoli uniknąć problemów z pobraniem.
Na pobranie trzeba się umówić na konkretny termin telefonicznie albo osobiście (dotyczy dzieci)