Jakie spustoszenia w organizmie może wywołać długo nieleczona borelioza?
Borelioza to choroba zazwyczaj łączona z kleszczami. Takie skojarzenie nie jest niczym dziwnym, gdyż to właśnie tego typu organizmy przenoszą bakterie wywołujące groźną boreliozę. To, czy dojdzie do rozwoju niebezpiecznej choroby, jest jednak zależne nie tylko od samego ukłucia. Równie duże znaczenie odgrywa to, jaką postać przybierze reakcja na atak kleszcza.
Klucz to wczesna reakcja
Im wcześniej zareaguje się na ukłucie kleszcza, tym mniejsze szkody to przyniesie. Dlatego po każdym pobycie w przestrzeni, w której występuje narażenie na tego typu organizmy, należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Zajrzeć należy przede wszystkim w najbardziej wrażliwe i stosunkowo miękkie miejsca takie jak pachy, pachwiny czy też pośladki.
Jeżeli kleszcza wyjmie się zaraz po przyjściu z dworu, można uniknąć poważnych konsekwencji. Natomiast w sytuacji, w której insekty te pozostaną niezauważone, doprowadzi to do negatywnych skutków. Im dłużej kleszcz siedzi w ciele, tym bardziej zakaża boreliozą. A na początku objawy tej choroby wcale nie muszą być zauważalne. Uwidaczniają się one dopiero z czasem. Wtedy, kiedy jest już za późno.
Do czego może doprowadzić brak reakcji na czas? To zależy od sytuacji. Jeżeli przebieg choroby będzie łagodny, to ograniczy się jedynie do zaistnienia rumienia – czerwonawych zmian skórnych, które mogą powodować ból. Jeżeli jednak rozwój schorzenia będzie poważniejszy, to borelioza będzie w stanie zaatakować również inne obszary ciała niż naskórek. W zależności od tego, którym narządom zagraża choroba, wyróżnia się trzy główne typy boreliozy:
- boreliozę kardiologiczną
- boreliozę stawową
- neuroboreliozę
Każdy z tych typów boreliozy dobiera się do innego narządu czy układu. Borelioza kardiologiczna czyni spustoszenie w sercu i układzie krwionośnym. Borelioza stawowa, jak sama nazwa wskazuje, zagraża stawom. Natomiast neuroborelioza jest nieprzyjazna względem układu nerwowego.