Kiedy mamy do czynienia z poronieniami nawykowymi?
Starania o ciążę obarczone są czasem dużym niepokojem, związanym ze stanem zdrowia matki i dziecka, szczególnie gdy wcześniejsze ciąże nie zawsze kończyły się szczęśliwym rozwiązaniem. Bywa, że łatwo dochodzi do zapłodnienia, jednak już w pierwszym trymestrze ciąża kończy się poronieniem. Jeśli taka sytuacja miała miejsce trzy razy z rzędu, należy przypuszczać, że dochodzi do tak zwanych poronień nawykowych. Czym one są i jak zapobiec kolejnym utratom ciąż?
Przyczyny poronień nawykowych
Gdy po raz trzeci dochodzi do poronienia, należy rozpocząć poszukiwania przyczyn problemów związanych z utrzymaniem ciąży. Choć nadal etiologia wielu poronień jest niejasna, istnieją czynniki, które mają wpływ na utrzymanie ciąży. Należą do nich zaburzenia związane z gospodarką hormonalną – zwłaszcza z prawidłową pracą tarczycy, choroby i zaburzenia immunologiczne, występowanie mięśniaków macicy, nieprawidłowości związane z łożyskiem, a także zaburzenia chromosomowe. Również budowa macicy może mieć wpływ na występowanie poronień nawykowych. W wielu przypadkach wdrożenie odpowiedniego leczenia doprowadza do pojawienia się ciąży i donoszenia zdrowego dziecka. Konieczna jest jednak odpowiednia diagnostyka.
Jakie badania należy wykonać?
W większości przypadków lekarze już po drugim poronieniu kierują pacjentkę na badania diagnostyczne, które mają pomóc ustalić ich przyczynę. Jakie badania się wykonuje? Należą do nich:
- badanie kariotypu, a więc zmian w liczbie lub budowie chromosomów;
- badanie genetyczne w kierunku trombofilii (mutacja czynnika V Leiden, mutacja protrombiny, homocysteiny MTHFR, PAI-1, genotyp KIR – u kobiet, HLA-C – u mężczyzn);
- stężenie białka C, antytrombiny 3, czynnika VIII i LA – mających wpływ na prawidłowy proces krzepnięcia krwi;
- określenie fenotypu limfocytów T (subpopulacje limfocytów);
- określenie aktywności komórek NK.
U mężczyzn ocenia się jakość i skład nasienia oraz obecność przeciwciał przeciw plemnikowych zarówno w surowicy jak i plazmie nasiennej. Wszystkie je można wykonać w najlepszych laboratoriach diagnostycznych, oferujących szeroki zakres wykonywanych badań.
Leczenie
Badania wykonuje się ze skierowaniem od lekarza lub prywatnie, jednak z ich wynikami zawsze trzeba udać się do specjalisty. Wskazana jest konsultacja z genetykiem, który omówi wyniki badań i wskaże odpowiednie postępowanie. Nie ma jednej ścieżki leczenia w przypadku poronień nawykowych. Wiele zależy od wyników wywiadu lekarskiego i badań. Dzięki ustaleniu przyczyn wcześniejszych poronień możliwe jest uniknięcie kolejnych, eliminując czynnik je wywołujący. To ogromna wiedza, która daje realną szansę na donoszenie zdrowej ciąży i urodzenie dziecka.