Kiedy należy wykonać badanie APTT?
Badanie APTT to test przesiewowy, który służy do oceny wewnątrzpochodnego toru krzepnięcia. Ponadto pozwala określić długość krzepnięcia krwi i ocenę działania czynników krzepnięcia. Badanie APTT często stosuje się także w diagnostyce wrodzonej lub nabytej niewydolności niektórych czynników krzepnięcia. Z poniższego wpisu dowiesz się, kiedy należy wykonać badanie APTT i na czym to dokładnie polega. Życzymy udanej lektury.
Na czym polega badanie APTT?
Badanie APTT jest zwane także czasem częściowej tromboplastyny po aktywacji, to test laboratoryjny, który służy do oceny czasu krzepnięcia krwi. APTT zależy od stężenia w osoczu czynnika krzepnięcia II, V, VIII, IX, X, XI, XII i fibrynogenu. Badanie APTT jest także wykonywane w celu diagnostyki skaz krwotocznych, kontroli leczenia heparyną oraz leczenia substytucyjnego hemofilii A i B. Test polega na pobraniu próbki krwi z żyły pacjenta. Ważne jest jednak, aby do badania się odpowiednio przygotować. Krew powinna być pobrana na czczo, a przed badaniem warto unikać stresu i wysiłku fizycznego.
Kiedy warto wykonać badanie APTT?
Badanie APTT jest najczęściej wykonywane, gdy u pacjenta istnieje podejrzenie występowania problemów z krzepnięciem krwi, takich jak na przykład niedobór czynników krzepnięcia lub zaburzenia w pracy układu krzepnięcia. Lekarz może zlecić wykonanie tego badania w celu zdiagnozowania przyczyny krwawień, lub zakrzepów, a także w celu monitorowania leczenia chorób układu krzepnięcia. Co więcej, badanie APTT warto wykonać w sytuacji, gdy u pacjenta występują objawy, takie jak:
- długotrwałe krwawienia z nosa lub dziąseł,
- długotrwałe, obfite krwawienia miesiączkowe,
- krwawienia z ran,
- skłonności do tworzenia się zakrzepów.