Kto jest szczególnie narażony na choroby zakrzepowe?
Schorzenia zakrzepowe mogą rozwijać się podstępnie, bez większych objawów u pacjenta. Mimo to, nieleczone choroby zakrzepowe mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
- Osoby z nadwagą i otyłością. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała jest niezbędne w profilaktyce chorób zakrzepowych. Błędy dietetyczne i spożywanie nadmiernej liczby kalorii może zwiększać ryzyko wystąpienia zatorów w żyłach. Często osoby z nadmierną masą ciała nie dbają dostatecznie o odpowiednią ilość aktywności fizycznej, co również sprzyja rozwojowi chorób zakrzepowych.
- Osoby prowadzące siedzący tryb życia lub wykonujące pracę wymagającą wielogodzinnego siedzenia (np. kierowcy i pracownicy biurowi). Do powstania zakrzepów dochodzi najczęściej w naczyniach krwionośnych łydek, dlatego nadmiar pracy siedzącej i długotrwale przyjmowana jedna pozycja jest niezalecana. Również osoby mało mobilne, spędzające dużo czasu np. przed telewizorem, powinny wdrożyć regularne spacery, aby zadbać o profilaktykę chorób zakrzepowych. W pracy siedzącej warto przerwy spędzać aktywnie – spacerując w miarę możliwości nawet przez kilka minut i na krótkich dystansach.
- Kobiety w ciąży. Choroby zakrzepowe coraz częściej pojawiają się u pań spodziewających się dziecka. Przyczyną schorzeń w tym okresie są hormony produkowane przez łożysko, które oddziałują na żyły, a także ucisk macicy na naczynia krwionośne.
- Osoby leżące, przechodzące rekonwalescencję po zabiegach lub operacjach. Brak aktywności fizycznej przy długotrwałym leczeniu szpitalnym lub domowym, a także ucisk na naczynia krwionośne bez częstej zmiany pozycji ciała to również czynniki ryzyka w chorobie zakrzepowej.
Warto więc regularnie wykonywać badania USG naczyń krwionośnych i oznaczać parametry krzepnięcia krwi, szczególnie jeśli znajdujemy się w grupach narażonych na rozwój schorzeń zakrzepowo-zatorowych.