Na czym polega test MAR?
Test MAR jest stosowany do wykrywania przeciwciał przeciwplemnikowych w nasieniu. Test ten jest najczęściej wykonywany u pacjentów, którzy podejrzewają niepłodność, ale też u osób, które chcą sprawdzić jakość swojego nasienia. Na czym dokładnie polega test na obecność przeciwciał przeciwplemnikowych? Kiedy powinno się go wykonać? Na te pytania odpowiadamy w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury.
Jak wygląda przeprowadzanie testu MAR?
Test MAR to badanie wykorzystywane w diagnostyce niepłodności i służy ono do wykrywania przeciwciał przeciwplemnikowych na powierzchni plemników. Test MAR najczęściej stosuje się w przypadku podejrzenia niepłodności o podłożu immunologicznym. Podczas wykonywania badania do próbki nasienia dodawane są kuleczki lateksu pokryte przeciwciałami IgA i IgG oraz mieszanina przeciwciał anty IgA lub anty IgG. Plemniki, na których są obecne przeciwciała IgA i IgG łączą się z kuleczkami, a cały proces można dokładnie zaobserwować pod mikroskopem. W przypadku, gdy ponad połowa plemników wiąże się z kuleczkami lateksu, wynik testu jest określany, jako pozytywny. Oznacza to, że ilość przeciwciał przeciwplemnikowych jest odpowiednio duża, aby zaburzać funkcję plemników.
Kiedy warto wykonać test MAR?
Test MAR stosuje się w przypadku podejrzenia niepłodności i podłożu immunologicznym u mężczyzny. Badanie na obecność przeciwciał przeciwplemnikowych najczęściej jest zalecane, gdy w ogólnym badaniu nasienia wykazano słabą ruchliwość plemników lub ich zlepianie. Test MAR można również przeprowadzać rutynowo u wszystkich pacjentów. Dzięki systematycznemu wykonywaniu testu MAR można wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie leczenie.