Niepłodność jako problem cywilizacyjny
O niepłodności można mówić, kiedy para przy regularnych staraniach o dziecko nie stosuje zabezpieczenia, a mimo to kobieta nie zachodzi w ciążę przez okres co najmniej dwunastu miesięcy. Z niepłodnością boryka się wiele par – statystyki mówią, że problem ten dotyczy około 20% związków. Dlaczego niepłodność dotyka coraz więcej osób?
Kiedy ciąży brak
Ze względu na liczbę osób na świecie, które dotyka niepłodność, WHO zalicza ją do chorób cywilizacyjnych. Niemożność zajścia w ciążę przez okres co najmniej 12 miesięcy jest dla par starających się o dziecko trudnym doświadczeniem, ale to problem możliwy do odwrócenia i leczenia. U podstaw wychodzenia z niepłodności leży diagnostyka niepłodności. Wykonanie wszystkich zalecanych przez specjalistę badań i pozostawanie pod ekspercką opieką lekarską jest niezbędne, aby poznać przyczyny problemu i określić, czy na brak ciąży wpływa stan zdrowia kobiety, mężczyzny, czy obojga partnerów.
Jakie są cywilizacyjne przyczyny niepłodności?
Wraz z postępem i rozwojem technologii zmienił się tryb życia człowieka. Coraz więcej osób pracuje w większości na siedząco, co zmniejsza aktywność fizyczną na co dzień, a w diecie dostarcza organizmowi zbyt dużo nasyconych tłuszczów i cukrów prostych. Taki styl życia często prowadzi do nadwagi i otyłości, które u wielu pacjentów mogą mieć związek z niepłodnością. Do tych czynników dołączyć należy używki: alkohol w nadmiarze i nikotynę, które w znaczący sposób niszczą organizm, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Stresujący tryb życia i nieregularny sen również negatywnie wpływa na płodność obojga płci. Niepłodność jest w niektórych przypadkach związana również z innymi chorobami przewlekłymi, na przykład cukrzycą czy nadciśnieniem. Odpowiednia diagnostyka pozwala stwierdzić, które czynniki są dominujące, aby wdrożyć odpowiednie leczenie niepłodności, a w jego efekcie cieszyć się z upragnionej ciąży.